Mathematics
KimberlieSauceman40
2015-11-06 11:49:45
Siri is making pillows for her life skills class. She bought 2 1/2 yards of fabric. Total cost was $15. What was the cost per yard.
ANSWERS
psmith19
2015-11-06 18:04:08

$6 per yard. (Set up a ratio to figure it out. 2.5 over 15 is equal to 1 over x)

gonzalez
2015-11-06 18:05:23

cost per yard=cost/yards=15/(2 and 1/2)=15/(2.5)=30/5=6 the cost per yard was $6 per yard

ADD ANSWER