Mathematics
Chiaki
2015-11-05 16:26:30
If 3 3/4 pounds of candy cost $20.25 how much would 1 pound of candy cost
ANSWERS
ddbishhh
2015-11-05 20:24:22

in order to find out how much 1 pound of candy cost you need to first divide  3 3/4 by 20.25

Mamu
2015-11-05 20:25:37

$5.40 because if you divide 20.25 by 3.75 (the .75 is 3/4ths decimal) it gets you to 5.4 which is then turned into $5.40.

ADD ANSWER