Mathematics
Lorah519
2021-09-15 07:22:45
A bakery ordered 20 bags of flour and 16 pounds of butter on a Monday cost of $110. On Tuesday they bought 30 bags of flour and 12 pounds of butter for a cost of 120. Write a system of equations that could be used to find the cost of one bag of flour and one pound of butter?
ADD ANSWER