Mathematics
yanez835
2021-02-23 15:56:45
Prepackaged rolled oats cost $2.65 for a 42-ounce container. What is the price of the prepackaged rolled oats? its easy, i know but i cant seem to get a matching answer. So far, im going with answer B. answer choices: [*A*] 63 cents/oz [*B*] 6.3 cents/oz [*C*] 5.3 cents/oz [*D*] 53 cents/oz
ANSWERS
jadaperez804
2021-02-23 20:08:56

Yes. You are correct. 2.65/42=0.0630, which is *B* 6.3 cents

ADD ANSWER