Mathematics
dd4l
2021-01-24 09:00:45
7 pounds of grapes cost 10.43. How much would 3 pounds cost?
ANSWERS
Ristau629
2021-01-24 13:41:27

First you need to figure out how much each pound of grapes cost. 10.43 divided by 7= 1.49 per pound. Then you do 1.49 times 3 to figure out the cost for three pounds is $4.47

barbarapstyles
2021-01-24 13:42:42

$4.47 10.43/7 is 1.49, 1.49x3 is 4.47

ADD ANSWER