Mathematics
BarabaraBraskett585
2020-04-22 21:48:30
Mr. Mike bought 8 packages of hot dogs for a cook-out. The total cost of the hot dogs was $24.00. Which of the following number sentences could be used to determine the cost of one package of hot dogs? A) $24 + 8 = x B) $24 - 8 = x C) $24 ÷ 8 = x D) $24 x 8 = x
ANSWERS
Haidar21
2020-04-23 01:37:03

the answer would be C)

Khamsyuorauon296
2020-04-23 01:38:18

The answer is C.) 24 ÷ 8 = x

ADD ANSWER