Mathematics
2945735933
2020-04-19 13:54:30
Guadalupe read an article that said the cost of driving a car 1 mile was about 57.5 cents. She lives 0.6 mile from school. If the article is correct, what does it cost to drive Guadalupe to and from school every school day for a week? Solve with an equation.
ANSWERS
criss562
2020-04-19 19:01:44

to and from school : 0.6 + 0.6 = 1.2 per day for 5 school days : 1.2 x 5 = 6 miles per week 57.5 cents per mile : 57.5 x 6 = 345 cents = $ 3.45 not exactly sure how to make it an equation y  = 57.5x....where x = number of miles per week and y = total cost I am not 100% sure on this equation....kinda seems like there should be more....sorry

ADD ANSWER