Mathematics

Mathematics
aliiii
2021-01-26 06:26:45
keith and michelle went out to dinner. the total cost of the meal including the tip came $53.70. if the combined tip came out to $9.60 a and each fri...
ANSWER
Mathematics
Geraldinee108
2021-01-26 06:15:00
Can you guys plz help me?...
ANSWER
Mathematics
aliciamiller
2021-01-26 06:03:15
What is the diameter of a circle with a radius of 24 inches...
ANSWER
Mathematics
thedoctorswife
2021-01-26 05:51:30
60 minutes is 20% of how many minutes...
ANSWER
Mathematics
trinhgirl31
2021-01-26 05:16:15
Find two positive numbers whose ratio is 5:2 and whose product is 40...
ANSWER
Mathematics
AnnabelCibula547
2021-01-26 04:05:45
The quotient of a number and two is increased by seven. The result is eleven. What is the number? 9 1 8 2...
ANSWER
Mathematics
jasonjackson10
2021-01-26 03:42:15
Nathan deposit 7/9 of his allowance into a savings account he spent the remaining amount or $2.50...
ANSWER
Mathematics
JohnaHeydenreich
2021-01-25 18:30:00
waht is 1/8% of 65000 dollars?...
ANSWER
Mathematics
amohdamed
2021-01-25 17:07:45
whats an easy way to remember what a subject and predicate means...
ANSWER
Mathematics
Marchelle795
2021-01-25 16:32:30
What is the least common denominator for the fractions 5/6 and 4/5 ? A. 10 B. 12 C. 30 D. 45...
ANSWER
Mathematics
meawesome96
2021-01-25 16:09:00
24 green jelly beans, which made up of 8, percent of all the jelly beans in the bag. How many jelly beans were in the bag?...
ANSWER
Mathematics
gionna
2021-01-25 13:01:00
Solve the following systems of equations using the elimination method -4y-11x=36 20=-10x-10y...
ANSWER
Mathematics
Luisgallegos39
2021-01-25 11:50:30
48 is what percent of 60?...
ANSWER
Mathematics
Chan12
2021-01-25 10:28:15
4. The fifth-grade teachers took their classes on a field trip to a museum. The first group had 25 students and two teachers and cost $97.50. The sec...
ANSWER
Mathematics
sammerthecat
2021-01-25 09:53:00
How many cubic centimeters are there in 2.11 yards^3...
ANSWER
Mathematics
Savhannalamb
2021-01-25 09:17:45
What is 4 over 18 in fractions...
ANSWER
Mathematics
OG1811
2021-01-25 08:42:30
Seth can read 6 3/4 books in 2 1/4 weeks. How many books can Seth read in 1 week. A. 15 8/9 B. 1/3 C. 3 2/3 D.3 I think it is either C or D...
ANSWER
Mathematics
djimenez851
2021-01-25 08:30:45
What is the value of the function when x = 6? y = 4x + 5...
ANSWER
Mathematics
destinylara1
2021-01-25 07:43:45
How is 31/33 in simplest form...
ANSWER
Mathematics
kate148916
2021-01-25 07:20:15
write an equation and solve:Twice a number, increased by 3 is 7...
ANSWER
Mathematics
garypihu2013
2021-01-25 06:56:45
What is the tense of the underlined verb in the sentence? Everyone on the block had suspected this announcement was coming. A. past perfect B. pas...
ANSWER
Mathematics
mr809inc
2021-01-25 06:21:30
find the unit rate of $11.49 for 3 packages...
ANSWER
Mathematics
ujgliyf5
2021-01-25 05:22:45
A stereo was sold for $270 after it was reduced by ⅓ of the original price. What is the original price?...
ANSWER
Mathematics
normaecho
2021-01-25 04:59:15
Which inequality is equivalent to 5(2x-3)-6x ≤ 30? A). 16x-15<_30 B). 4x-15<_30 C). 4x-3<_30 D). 10x-21<_30...
ANSWER
Mathematics
yadiracorrea12
2021-01-25 04:12:15
The lines p and q intersect at point O. What is the value of x? x = Lines p and q intersect at point O. Acute vertical angles measure two x plus...
ANSWER